V poslednom čase sa kvôli opätovnému (ne)schvaľovaniu nového vysokoškolského zákona rozprúdila veľká diskusia (aj na internete) o tom aké sú klady a zápory školného, ktoré má byť zavedené. Tu by som chcel ozrejmiť túto tému aj tým, ktorí sa o to veľmi nezaujímajú.
FAKTY:
- školné bude od 0 do 26000,-; výšku určí VŠ.
- študenti si môžu zobrať pôžičku až do výšky školného
- nezaplatenie školného je dôvodom na vylúčenie zo štúdia
- zdrojmi pôžičkového fondu sú financie poskytnuté zo štátneho rozpočtu
- najmenej 35 percent príjmov zo školného použije VŠ na prospechové štipendiá
KLADY:
- v prvom rade to je určite zvýšenie maximálnych sociálnych štipendií, ktoré by malo byť z dnešných asi 2000 na 4850 (do 30km) resp. 6870 (viac ako 30km). Z môjho pohľadu určite zaujímavý argument, ale iba pre tých, ktorí tieto štipendiá budú poberať, čiže sociálne slabí študenti. Na druhej strane tí bohatší tieto poplatky ani nezaregistrujú.
- dalším plusom, ktorý by mal priniesť nový zákon je určite predpovedaný rast počtu poberateľov tohto sociálneho štipendia. Z mojho pohľadu tu prichádza k tzv. spravodlivému (komunistickému :-)) prerozdeľovaniu peňazí od horných 10000 o 5000000 nižšie.
- posledným kladom je predpovedané zvyšovanie kvality školstva. Môj postreh je, že Fronc už asi nevedel ,čo povedať, alebo nežije na Slovensku, (kde sa všetky peniaze, ktoré sú zadarmo rozkradnú :-)).
ZÁPORY:
- k hlavným záporom, ktorý je potrebné spomenúť je porušenie ústavy, ktorá hovorí o tom, že každý má právo na vzdelanie. Podľa mňa to určite nie je bezpredmetný argument, ale ak človek nemá na vysokú školu tak by mal dostať štipendium, ale ústava je ústava a tú by nemali porušovať aspoň na ministerstve.
- ďalší zápor je ten, že "keď tí pred nami vyštudovali bezplatne tak prečo by sme práve my mali platiť?" Ale toto je znova subjektívny názor na vec a tak by som mu prikladal len minimálnu dôležitosť, a to takú, že tomu koho sa daná vec teraz bytostne dotýka nevysvetlíš, že niečo robí pre svoje deti (Podobne ako veľkopodnikateľovi v lese nevysvetlíš, že ak vyrúbe všetky stromy tak nebude mať čo dýchať.).
ZDROJE:
"Študentská rada VŠ"
STRÁNKA NA KTOREJ SA O DANEJ TÉME NIČ NEPÍŠE:
"Ministerstvo školstva"
Školné, áno a či nie.
20.03.2005 20:22:10
alebo "platiť a mať biedne školstvo alebo neplatiť s takým istým výsledkom."
Komentáre
x
ked uz mam byt drsny, tak porovnaj slova: mas pravo a musis.
veta: mas pravo na vzdelanie
veta: stat ti musi zabezpecit vzdelanie
porovnaj obe :)
Posledny klad o tom rozkradani: no je to uz asi folklorom, ze sa tam porazenecky sami seba oznacime za zlodejov a sadneme si za pec ;-)
Realne vsak musim poznamenat, ze uz nemam par rokov zo Slovenska mizerny pocit a dokonca v nom vidim svoju buducnost (fuj, fraza) :-)
...
Na celu reformu doplati stredna vrstva resp. stiahne ich na uroven najchudobnejsich a najchudobnejsi si mierne polepsia.
"prerozdeľovaniu peňazí od horných 10000 o 5000000 nižšie."
od "hornych" 2/3 ku 1/3.
"posledným kladom je predpovedané zvyšovanie kvality školstva. Môj postreh je, že Fronc už asi nevedel ,čo povedať, alebo nežije na Slovensku"
Nic sa nerozkradne, ale motivacia ak sa hlada v poplatkoch je nezmysel. Motivaciu treba hladat na trhu, ak bude na trhu potrebna vysoka kvalifikacia a zrucnosti ktore sa nedaju ziskat inak a efektivnejsie ako na VS, tak sa ich studenti budu dozadovat, ak nie a situacia bola dodnes do velkej miery taka a smerom spat k 89 bol tento trend silnejsi, budu chciet ziskat titul za co najmensiu namahu, pretoze to co malo hodnotu na trhu bol prave tento kus papiera.
Cize poplatky v hraju zanedbatelnu rolu.
"k hlavným záporom, ktorý je potrebné spomenúť je porušenie ústavy, ktorá hovorí o tom, že každý má právo na vzdelanie."
To je cisto formalny argument. (nieco sa tam hovori v zmysle - podla moznosti)
Tu su linky na nase dva clanocky - protichodne pohlady na problem
http://netbar.bloguje.sk/114043_item.php
http://netbar.bloguje.sk/106987_item.php
ak
co je to za blbinu, aby som studovala a potom splacala skolu? chcem po skole byt a auto... to chcem ak tak splacat...
je to chore a NESUHLASIM... prachy sa zas stratia a skoly budu ako teraz...
spoplatnenim vysokych skol
odpoved autora